top of page

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE - EXTERIÉROVÉ TERASY

Ako dlho mi podlaha z tropického dreva vydrží ?

Na internetových stránkach v USA kde tento trend vznikol a funguje najdlhšie, uvádzajú cca 25 rokov ( dlhšie to nikto neskúšal).

Je nutná povrchová úprava tropických drevín ?

Povrchová úprava terasových dosiek nutná nie je, len v prípade pokiaľ chcete zachovať, alebo naopak zmeniť farebný vzhľad dreva. Toto je najoptimálnejšie robiť náterom s pigmentovým olejom.

 

Ako rýchlo je možné drevenú terasu namontovať ?

Jedná sa o precíznu a časovo náročnú prácu, a od tejto skutočnosti sa odvíja aj jej rýchlosť. Montáž terasy nie je podobná napr. montáži obkladových paluboviek ani parketovej podlahy, ale skôr stolárskej výrobe pod holým nebom. Jeden remeselník stihne za deň namontovať podľa členitosti cca 5 - 10 m2 plochy. Terasu o rozlohe cca 40 m2 je možné zhotoviť a inštalovať  približne za dva dni (dvaja remeselníci).

 

Aká je celková výška drevenej terasy ?

Pri montáži sa používajú profily (dosky) s hrúbkou od 20 do 28 mm a tie sa montujú  na podkladové hranoly. Celková výška hotovej terasy je podľa zvolených profilov               4,5 – 7 cm. Nie je ale problém terasu vypodložiť na vami požadovanú výšku.

Dali by sa nahradiť tropické dreviny na výrobu terasy iným, tuzemským drevom ?

Áno išlo by to, ale nie s veľkým úspechom. V prípade výroby zo smreku, alebo borovice je povrch terasy veľmi mäkký a čoskoro dochádza k jeho mechanickému poškodeniu, napriek tomu, že tieto dreviny v klimatických podmienkach pracujú viac ako ťažké tropické dreviny, tak čoskoro dochádza  k ich zničeniu z dôvodu hnitia a tlenia dreva. Pri výrobe terasy z klasického dubu sa dostanete na vyššiu cenu ako u dovezených drevín a okrem toho jeho hustota a odolnosť je o cca 20% horšia ako u drevín tropických. Jedinou úspešnou alternatívou z hľadiska tvrdosti a odolnosti je agát. Pokiaľ nepotrebujeme veľkú tvrdosť dreviny, je možné využiť aj tepelne upravenú borovicu.

 

Môžem si exteriérovú terasu urobiť sám ?

Áno, ale počítajte s dlhším termínom realizácie. U výroby drevenej terasy platí staré pravidlo „ dvakrát meraj a raz rež“, na viac Vám chýba aj potrebné know-how, je možné, že sa dopustíte chýb.


Ako sa vonkajšie terasy ošetrujú a čistia ?

K bežnej údržbe stačí drevo opláchnuť vodou zo záhradnej hadice. V prípade pokiaľ si dosky zašpiníte napr. pri grilovaní na záhrade, od mastnoty tak ich stačí umyť mydlovým roztokom. Na renováciu terás po zoxidovaní sa používa niekoľko spôsobov. Od mechanického po chemický  vrátane kombinácie. Toto je ale úloha už pre človeka dobre informovaného. Je to celý systém úkonov.


Je možné montovať drevenú terasu na už hotovú terasu, ktorá je z kopca, je krivá, alebo má spád ?

Áno, je to možné a k tejto montáži sa používajú rektifikačné terče, ktorými je možné vyrovnať výškové rozdiely. U tejto montáže je treba počítať, že rektifikačné terče Vám  výslednú cenu zvýšia približne o 20%. 
 

VŠEOBECNÝ POPIS K OŠETROVANIU A ČISTENIU DREVENEJ TERASY

1. Reakcia dreva na poveternostné vplyvy

Drevo je prírodný materiál a  po celú svoju životnosť pracuje a reaguje na poveternostné vplyvy. V prípade dreva na terasových doskách môžeme pozorovať:

  • drobné trhlinky na povrchu dreva

  • nerovnomerné sfarbenie dreva

  • mierne deformácie dreva – skrútenie, ohnutie, prasknutie

  • zosušenie dreva – v suchom počasí sa medzera medzi doskami zväčšuje

  • zmena farby – zosivenie dreva

 

2. Ako zmierniť reakciu dreva na poveternostné podmienky

Aby drevo ostalo trvalo pekné, musí byť chránené pred nadmerným pohlcovaním vlhkosti, pred slnečným žiarením a mechanickým oderom.

Na ošetrenie terás z tropických drevín sú určené špeciálne oleje. Dôležité je, aby olej obsahoval pigment s UV ochranou. Obyčajné transparentné oleje bez pigmentu drevo ochránia, ale nezabránia tomu, aby slnko vytiahlo z dreva jeho farbu. UV ochrana je obsiahnutá vo farebných pigmentoch. Náter odporúčame aplikovať 1- 2 x ročne, podľa intenzity poveternostných vplyvov a zaťaženia terasovej podlahy.

 

3. Odporúčania k natieraniu

a) Prvý náter

Nové drevo by  malo byť po zabudovaní ponechané určitý čas vystavené poveternostným vplyvom , aby sa z dreva uvoľnili vo vode rozpustné látky a ochranný olej mohol dostatočne preniknúť do dreva a vnútri sa s ním spojiť.

Terasa musí byť pred nanášaním oleja čistá a  suchá.

Vlhkosť dreva v dobe aplikácie náteru nesmie byť príliš vysoká – oleje by  nedostatočne prenikli do dreva.

Olej je treba nanášať rovnomerne v tenkej vrstve v smere vláken dreva.  V prípade nanesenia veľkého množstva oleja sa uzatvoria póry dreva, vytvorí sa vrstva, následkom čoho môže nastať odlupovanie sa oleja.

Ideálne je naniesť dva nátery – toto však závisí na použitom druhu oleja a nasiakavosti dreva.

b) Dodatočná ochrana dreva

Špeciálne oleje na drevo podliehajú prírodnému pôsobeniu poveternostných podmienok a sú mechanicky spotrebovávané. Pred tým ako drevo zosivie, je potrebné ochranný náter zopakovať. Pred aplikáciou ochranného náteru je treba celý povrch terasy dôkladne očistiť kefou a veľkým množstvom vody. Je možné použiť vysokotlakový čistiaci prístroj s plochým lúčom  (Pozor : nesmie dôjsť k poškodeniu dreva prúdom vody – nepoužívať bodový lúč a frézu na nečistoty).  Z povrchu musia byť odstránené všetky nánosy špiny, usadenín a prípadného zeleného povrchu.  Po dôkladnom vysušení povrch natrieme 1 x náterom, ktorý bol použitý pri poslednej aplikácii.  V prípade zmeny oleja, kontaktujte dodávateľa a informujte sa o možnosti kombinovateľnosti produktov!

 

4. Bežné čistenie drevenej terasy

Priebežnú údržbu drevenej terasy vykonávame zametením nečistôt, prípadne vystriekaním prúdom čistej  vody.

Staré znečistenie môžete odstrániť pomocou kefy s rúčkou a mydlového roztoku. Pri pretrvávajúcom znečistení, ako napr. hrdza, môžete použiť drátenku alebo šmirgľový papier. Na umývanie znečisteného povrchu dodávajú výrobcovia ochranných olejov špeciálne mydlové čističe, ktoré je možné použiť na silne znečistený povrch a odolné škvrny napr.  Tikkurila Tehopesu, Osmo Wisch-Fix a i.  Je treba si uvedomiť, že intenzívnym čistením  sa rýchlejšie spotrebováva ochranná vrstva oleja a je treba ju častejšie obnovovať.

Mechanicky poškodený povrch je možné lokálne opraviť –  dôkladne očistiť, umyť, zabrúsiť poškodený povrch  a naniesť vrstvu oleja.

Exotickému drevu neškodí sneh, mráz ani chlórovaná voda.

 

5. Zosivené drevo

Ak drevo vplyvom poveternostných podmienok a nedostatočnou údržbou zosivie, dá sa špeciálnym postupom farba oživiť a drevo nanovo ošetriť.  Kontaktujte svojho dodávateľa terasy.

 

6. Upozornenia

  • Exotické dreviny obsahujú veľké množstvo olejnatých látok. Tieto látky z časti presakujú na povrch a  pri prvotnom vystavení poveternostným vplyvom môžu byť vyplavené dažďom. Pri vymývaní môže dôjsť k tmavému zafarbeniu stien,  betónových dosiek, omietky  a iných konštrukčných materiálov. Voda by preto nemala vytekať na fasádu alebo tiecť cez svetlé podlahové krytiny.

  • Je treba zabrániť kontaktu exotického dreva s kovovými predmetmi, ktoré vytvárajú na dreve sivo-čierne škvrny.

  • Napriek povrchovému opracovaniu dreva a jeho ošetreniu neodporúčame kontakt dreva s nechránenou časťou tela. Pri pohybe po drevenej terase „naboso“ môže dôjsť k malému poraneniu – zadretiu triesky.

TECHNICKÉ A ZÁRUČNÉ PODMIENKY PRE DREVENÉ TERASOVÉ A OBKLADOVÉ DOSKY

- vonkajšie drevené terasy a obklady z exotických drevín : Bangkirai, Kapur, Bukit, Merbau, Massaranduba, Garapa, Ipe, Angelim Amargoso  a iné tvrdé  exotické dreviny.

- vonkajšie drevené terasy a obklady z ihličnatých drevín: borovica,  tlakovo  impregnovaná  borovica, smrekovec  a  západný červený céder.

 

1. Spektrum farieb

Bangkirai, Kapur, Bukit, Merbau, Massaranduba, Garapa a Ipe sú dreviny pochádzajúce z juhovýchodnej Ázie, Massaranduba, Garapa a Ipe (Južná Amerika) a tieto dreviny majú veľkú rôznorodosť farieb. Počínajúc u svetlých hnedavo žltých odtieňov až po tmavočerveno – hnedé farby. Práve táto hra farieb spôsobuje to, že vonkajšie drevené terasy z tohoto exotického dreva pôsobí veľmi živo. Beľ má svetlú farbu a je ostro rozpoznateľná od jadrového dreva / drene /, ktoré je žlté, sivé alebo hnedé a tmavne do tmavo hnedého odtieňa pôsobením poveternostných vplyvov. Textúra je jemná a rovnomerná s hlboko prepleteným jadrom. Nami dodávané drevené terasy sú dodávané bez povrchovej úpravy a preto je nutné počítať s tým, že terasa po nainštalovaní pôsobí veľmi živo. Zjednotenie prírodnej rôznorodosti zafarbenia docielite následným povrchovým ošetrením terasy OSMO terasovým olejom na drevo / viď. údržba terás /, popr. iným podľa odporúčanuia dodávateľa.

V dreve sa môžu vyskytnúť otvory od hmyzu (vyskytuje sa prevažne u dreviny Bangkirai). V tomto prípade sa jedná o výletové otvory škodcu v čerstvom dreve, ktorý napáda živý strom. Už po vyrúbaní tento škodca uhynie. Neexistuje preto žiadne nebezpečenstvo ďalšieho napadnutia alebo preskočenie na iné drevo. Tieto malé "pinnholes" - cestičky od hmyzu neovplyvňujú trvanlivosť alebo statické vlastnosti. Vyskytujúce sa otvory treba akceptovať. V súvislosti s transportom môže tiež dôjsť k vytvoreniu ľahkej plesne na povrchu, ktorá vznikne transportom tovaru v uzavretých kontajneroch niekoľkými klimatickými zónami. Táto pleseň je čisto povrchová a neprenikne do dreva. Okartáčovaním ju možno ľahko odstrániť.

2. Rozdiely / napučanie a zmršťovanie drevín

Drevo je prírodný materiál, ktorý "pracuje". Preto môže pod vplyvom klimatických zmien ročných období dôjsť k zmenám v rozmeroch drevených profilov v hrúbke a najmä šírke (až o 10%). Toto napúčanie a zmršťovanie dreva by sa malo zohľadniť pri Vašom projektovaní, obzvlášť je potrebné toto konštrukčne zohľadniť u terasových dosiek. Do úvahy treba brať stanovené celkové  radiálne a tangenciálne zosychanie a napúčanie exotických drevín (podrobnosti si vyžiadajte u našich predajcov, alebo ich získate v odbornej literatúre - Lexikón dreva Rudi Wagenführ). Zo drevín, ktoré sa v najväčšej miere používajú pre vonkajšie drevené terasy najviac pracuje drevina "Massaranduba" (zosychanie a napúčanie v tangenciálnom smere až ca.10%), kde je obzvlášť dôležité zvoliť správne dilatačné špáry medzi jednotlivými terasovými doskami. V prípade dreviny Massaranduba treba inak posudzovať drevo, ktoré je dodávané vo vzduchosuchom stave s vlhkosťou medzi 20 - 25% a drevo v stave umelo sušenom, kde je vlhkosť dreva medzi 16 - 18%. Z hľadiska materiálu je vlhkosť rozhodujúca vlastnosť. Na obsahu vody v terasovom dielci závisí, či rozmery a tvar výrobku zostanú nezmenené alebo dôjde k zväčšenie alebo zmenšenie dielca. V dreve sa nachádza voda voľná a voda viazaná. Voda voľná je v dutinách buniek a voda viazaná je obsiahnutá v bunkových stenách. Najprv sa z materiálu odparí voda voľná a pri tomto procese nedochádza k žiadnym významným rozmerovým zmenám materiálu. Preto je vhodné zvoliť správne čas pre pokládku terás pri použití tohto materiálu, pretože pre pokládku nie sú žiaduce vyššie teploty a dlhodobé sucho. Drevo však obsahuje ešte vodu viazanú. Tá sa vyparuje kým nenastane stav takzvanej rovnováhy vlhkosti. Rýchlosť vyparovania vody viazanej závisí na viacerých faktoroch:

- Čím je vyššia hustota dreva, tým pomalšie sa voda vyparuje

- Čím je vyššia teplota okolia, tým rýchlejšie sa voda vyparuje a hrozí borcení materiálu a tvorba

trhlín

- Čím je nižšia vlhkosť dreva, tým pomalšie drevo vysychá

- Ďalšie vplyvy, ktoré však už nemajú tak veľký vplyv na tvarové zmeny terasových dielcov

Drevo je hydroskopický materiál a z tohto dôvodu mení svoj tvar v závislosti na vzdušnej vlhkosti. Tento proces zmeny vlhkosti v závislosti na vzdušnej vlhkosti a teplote prostredia je vratný, ale neprebieha po rovnakej rovine. Pre rovnakú relatívnu vlhkosť a teplotu vzduchu je vlhkosť dreva vyššia při desorpcii než pri absorpcii, a to pri rozpätí relatívnej vlhkosti vzduchu RH 30% - 90% o 2,5% až 3,5%. To znamená, že drevo pri vysychaní zmenší svoj objem a pri spätnom prijímaní vlhkosti sa už nevráti do pôvodného rozmeru. Táto skutočnosť má zásadný vplyv na správanie terasovej podlahy. V priebehu roka, dochádza k zmenám vlhkosti vzduchu aj dlhodobému dažďu, sneh, topenia snehu a dosky budú zväčšovať v tomto období svoj objem, avšak ca. o 2,5 - 3,5% svoje existujúce šírky. Ďalej je nutné si uvedomiť, že terasové dielce sú rezaná rôznou orientáciou k osi kmeňa, tangenciálne, radiálne ale aj poloradiálně, čo má vplyv na zosychanie v rozmerových percentách, a teda dochádza vždy k iným rozmerom v škárach medzi jednotlivými doskami aj napriek tomu, že bola položená s rovnakou dilatáciou.

Záver:

Akýkoľvek materiál z dreveného masívu montovaný vo vonkajších priestoroch nezostane kľudný a bude neustále pracovať podľa vplyvu okolitého prostredia. Drevené terasy sa neodporúčajú montovať pri teplote nižšiej ako 5 ° C.

 

3. Deformácia, tvorba trhlín  a kvalita

Exotické dreviny:

Bangkirai s hustotou 850-1155 kg / m3, Massaranduba s hustotou 1100-1200 kg / m3, Kapur s hustotou 580-820 kg / m3, Bukit s hustotou 505-870 kg / m3, Merbau s hustotou 850 – 1000 kg / m3, Garapa s hustotou ca. 900 kg / m3 a Ipe s hustotou ca.1200 kg / m3 patrí medzi tvrdá dreva (Hardwood), kde jednotlivé kusy drevených dielcov môžu vykazovať rozdielnu hustotu a teda aj rozdielnu hmotnosť. Záleží na tom, z akej konkrétnej ťažobnej oblasti drevo pochádza. Drevo zostane drevom. Neočakávajte žiadny kameň alebo plast - Bangkirai, Kapur, Bukit, Merbau, Massaranduba, Garapa a Ipe je prírodne rastený prírodný materiál. Náhodne dochádza ku striedavo točivému rastu. Toto musí byť akceptované, pretože to patrí k prírodným vlastnostiam dreva. Drevo musí byť bezprostredne po uvoľnení od transportných sťahovacích pások ihneď namontované na vopred pripravený rošt. Pokiaľ dôjde k uvoľneniu sťahovacích pások svojvoľne bez toho, aby bola ihneď vykonaná montáž a pritom dôjde k deformácii dielcov skrútením, nebude v takom prípade drevo nahradené! Rovnakým spôsobom musí dielce i skladované pred montážou tzn. vždy pevne stiahnuté páskou. Všetky tvrdé dreviny  majú sklon k vytváraniu trhlín na koncoch čiel a drobných trhlín na povrchu a tieto nemôžu byť predmetom reklamácie. Vďaka rozdielnemu správanie plôch a koncov čiel pri schnutí je to úplne normálne. Aby sa trhlinám čo najviac zabránilo, je vhodné vykonávať 1 - 2 x ročne ošetrenie terás olejom - viď. návod

 

Ihličnaté dreviny:

Terasové drevo zo sibírskeho  smrekovca a sliezského smrekovca je  dodávané v kvalite: A / B

1. Smrekovec sibírsky patrí k najcennejším a najtrvanlivejším druhom medzi ihličnatými druhy dreva. Jeho obsiahnutá živica odpudzuje vodu ako prírodná impregnácia a chráni drevo pred napadnutím hubami. Na základe pomalého rastu v chladných regiónoch je sibírsky smrekovec tvrdší ako európsky.

2. Smrekovec Sliezský -tento typ smrekovca sa u  ťaží v ČR len v oblasti jesenického podhorí

a v časti Sliezska - na Bruntálsku, Krnovsku a Opavsku. Používa sa zdravé drevo, v zásade sa zrazenými hranami as malým obsahom bele. Rozdiely vo farbe a fládrovaní  sú prírodné vlastnosti dreva a je potrebné ich tolerovať.

3. K typickým vlastnostiam smrekovca sibírskeho aj sliezskeho patrí sklon k tvorbe pozdĺžnych trhlín a ronenia živice, ktoré sa môže vyskytnúť pri pokládke aj po dokončení. Pomocou výrobku od OSMO "Sada na odstraňovanie živice" však tento malý problém odstránite jednoducho sami. Smrekovec je obzvlášť citlivý na železo, a aby sa zabránilo miestam od hrdze, odporúčame pripevňovacie prostriedky len z ušľachtilej ocele.

Pretože má smrekovec sklon k rázštepu, mala by byť všetky miesta na pripevnenie predvŕtané  (obzvlášť v krajových častiach a na koncoch dosiek). Na konce čiel odporúčame použiť výrobok OSMO Vosk na rezné hrany č. 5735.

5. Drevo je vysušené na konečnú vlhkosť cca. 18% +/- 2%.

6. Drevo sa hobluje rozmerovo stále a presne, jednotlivo  sa môžu vyskytnúť nedostatky v hobľovaní. Ojedinele sa objavujúce  hranové suky a trhliny v oblasti hrčí sú povolené ak je zaručená pokládka.

7. Terasové dielce z smrekovca dodávame podľa STN 492110.8. Trhliny na pohľadovej strane (nie prebiehajúca cez hrúbku dosky) sú povolené  do max. 1/3 dĺžky dosky. Koncové trhliny až po šírku dosky sú prípustné

9. Smolník a jadrovnica sú v primeranom pomere prípustné.

10. Točitý rast je prípustný ak je možná pokládka.

11. Terasové dosky sa triedia podľa pohľadovej strany.

12. K typické vlastnosti smrekovca patrí vysoký obsah živice. Vďaka obsahu tejto látky smrekovec netreba impregnovať.

 

Terasové drevo z borovice a impregnovanej borovice je dodávané v kvalite: A / B

1.Terasové dosky z borovice dodávame podľa STN 492110.

2.Pri terasovom  dreve z tlakovo impregnovanej  borovice Wolmanitom sa na povrchu vyskytujú zelenavé výkvety. Jedná sa o vyronenú živicu počas tlakovej impregnácie, ktorá sa zmiešala s impregnačou látkou. Tieto svetlozelené výkvety soli časom zvetrajú.

Ustanovenia ku triedeniu:

Aby sa podchytili chyby v triedení, ktorým sa nedá zabrániť, platia tieto predpisy pre triedenie vždy iba pre 95% objemu dodávky  (tovar); tzn. maximálne 5% počtu kusov môže vykazovať malé kvalitatívne odchýlky.

 

4. Obsiahnuté látky - presakovanie na povrch

Bangkirai aj ostatné tvrdé  drevá si zachová svoju trvanlivosť vďaka veľkému množstvo obsiahnutých olejnatých látok. Tieto obsiahnuté látky z časti presakujú na povrch počas prvej fázy vystavenia poveternostným podmienkam a môžu byť vyplavené dažďom. Vyplavená trieslovina tanín môže spôsobiť vznik farebných škvŕn na stavebných materiáloch - na omietke, tehlách, kameni. V súvislosti s tým je potrebné príslušne chrániť ostatné konštrukčné diely / Omietka, dlažby ... /, pretože sa každá obsiahnutá látka dá odstrániť iba veľmi ťažko alebo vôbec. Drevo umiestnené na terasách či balkónoch, kde môže k tomuto kontaktu dôjsť, musí byť použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapy a dažďovými žľaby.

Plocha terasy, by sa mala upraviť olejom až ca. 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z povrchu dreva. Medzi tým môže dôjsť k ľahkému załednutiu povrchu, čo však nie je žiadna chyba materiálu. Po tej v dobe užívania je nutné vykonávať pravidelnú údržbu - viď. pokyny na údržbu terasových dosiek.

 

5. Živica

Bangkirai aj ostatné tvrdé drevá neobsahujú takmer žiadne voľné podiely živice. Nájdete veľmi zriedka jeden smolník (vyzerá ako vytmelenej) a tak si nikto nenanesie živicu pod nohami so sebou do obývacej izby. Toto je veľmi výrazný  rozdiel od mnohých iných drevín! Naopak Smrekovec sibírsky a smrekovec sliezsky obsahuje väčšie množstvo živice rovnako jako drevo z borovice.

 

6. Tvorba škvŕn

Bangkirai a ostatné tvrdé drevá  vytvára príležitostne rôzne viditeľné škvrny (škvrny od vody, hrdze, nečistôt, prachu ...). Tomu sa nedá pri transporte 3 klimatickými zónami  úplne zabrániť. Mechanickému poškodeniu sa snažia  maximálne zabrániť ťažkým exportným balením. Na základe vysokej vlhkosti vzduchu a kondenzácie vody dochádza príležitostne k hrdzaveniu oceľových pásikov. Táto hrdza vedie k čiernemu zafarbeniu Bangkirai. Spravidla sa vyskytuje toto zafarbenie na pozdĺžnych hranách dosiek, v menšej miere na ploche dielcov. Prečítajte si prosím nižšie: Odstránenie škvŕn od hrdze, čo proti tomu môžete robiť.

 

7. Zošednutie / údržba

Ako každé iné drevo šedne tiež Bangkirai a ostatné menované dreviny. S terasovými olejmi OSMO napr. Terasový olej Bangkirai, terasový olej Massaranduba alebo Terasový olej Garapa môžete tieto dreva na dlhú dobu opticky zhodnotiť. OSMO terasové oleje sú špeciálne vyvinuté pre jednotlivé typy drevín tak, aby pigmenty obsiahnuté v nátere nepotlačovali ich prírodný farebný odtieň ale naopak, aby farebné pigmenty zdôraznili prírodný farebný odtieň drevín a zjednotili prípadné prírodné farebné odchýlky. Navyše pigmenty dokážu poskytnúť UV ochranu drevu. V žiadnom prípade neodporúčame používať k ochrane drevených terás v exteriéri bezfarebné olejové nátery, keďže ich trvanlivosť je iba krátkodobá.

A ak zabudnete vykonať ročný renovačný náter a drevo Vám mierne zosivie, vyriešite tento nedostatok opäť pomocou OSMO. Zošednutie terasy odstránite z exotických tvrdých drevín výrobkom OSMO odšeďovač dreva - Účinný gél č. 6609. Zošednutie terasy z smrekovca alebo borovice týmto OSMO výrobkom už odstránite iba čiastočne, pretože tieto dreviny majú nižšiu hustotu a väčšie drevené póry a patinu už nemožno z týchto pórov vykefovať.

 

8. Čistenie

Silné znečistenie možno odstrániť tvrdou kefou a mydlovým roztokom. U obzvlášť odolných škvŕn, ako napr. hrdza, môže pomôcť mosadzná drôtená kefa alebo jemný brúsny papier.

 

9. Odstránenie škvŕn od hrdze

Ako už bolo skôr uvedené, nemožno čiernemu zafarbenie spôsobenému reakciou kovu úplne zabrániť. Mnohé táto zafarbenie vzniknú ale až v zabudovanom stave v záhrade. Klasickým príkladom toho je začiernenie vplyvom práce s kovom v blízkosti napr. z kovového zábradlia alebo z pozinkovaných strešných žľabov atď. Často spôsobí práve tento železný prach obrovské škody, kompletné terasy sčernejú (to sa samozrejme u zošedlého dreva už nemôže stáť a tiež dobrý olejnatý povrch zabráni niečomu takému). Ale aj také prípady sa dajú vyriešiť: s kyselinou šťaveľovú môžete takéto zafarbenie bezo zvyšku opäť odstrániť. 10 gramov kyseliny šťaveľovej rozpustiť v 250 ml vody (stačí na malú terasu) a rozdeliť na zafarbených častiach. Najlepšie vtierať kefou. 10-15 minút nechať pôsobiť a prepracovať kefou. Potom veľkým množstvom vody opláchnuť kyselinu šťaveľovú - HOTOVO. Kyselinu šťaveľovú zoženiete v obchode s chemickými potrebami. Dbajte prosím na to, že aj u

slabých kyselín musí byť bezpodmienečne dodržané všetky potrebné bezpečnostné ustanovenia (pri kúpe zistiť). Napríklad by ste mali nosiť gumené rukavice a maliarsku masku (Na zamedzenie podráždenie dýchacích ciest). Informujte sa aj o účinku na okolité rastliny alebo rybníky (zmena hodnoty pH). Bezpodmienečne uchovávať v dostatočnej vzdialenosti od detí a domácich zvierat.

 

10. Návod na údržbu vonkajších drevených terás s úpravou povrchu olejom:

Všeobecné pokyny:

Vplyvom poveternostných podmienok a zaťažovaniu drevenej podlahy sa počas sezóny olej z povrchu pomaly odstráni, a tak pri dreve môže dochádzať k šednutiu a preto potrebuje drevo primeranú údržbu aj dodatočnú úpravu povrchu olejom.

Pravidelná údržba:

Keďže je povrch aj u veľmi kvalitného dreva v nechránených vonkajších priestoroch vystavený vysokému zaťaženiu, je nutná jeho pravidelná údržba. Rovnako dôležité je dbať na odstraňovanie drobného poškodenia. Znečistenie a odolné škvrny možno odstrániť buď vodou s OSMO Wisch Fixom č. 8016 alebo pri silnom zašpinení výrobkom OSMO Čistič drevených terás č. 8025. Bežné opotrebenie povrchu dreva  s úpravou povrchu olejom / napr. malými kamienkami / musí byť okamžite dôkladne očistené a vykonať nová úprava OSMO terasovým olejom vo vybranom farebnom odtieni. To možno aj jednoducho vykonať aj na častiach podlahy tzv. lokálne ošetrenie poškodených miest. Nie je potrebné žiadne obrusovanie povrchu.

Oživenie povrchu:

Pre udržanie stále dokonalého vzhľadu Vášho dreva odporúčame na jar celý povrch dôkladne očistiť kefou a veľkým množstvom vody, po dôkladnom uschnutí vykonať úpravu povrchu terasy jedným z OSMO terasových olejov na drevo

/ Bangkirai olej svetlý, bangkirai olej tmavý, olej na massaranduba, olej na Garapa, olej na smrekovec atď .. / V prípade potreby tento postup po zaschnutí prvého náteru opakujte ešte raz. Ak je to nutné, preveďte to isté aj na jeseň po skončení sezóny. Dbajte vždy na to, aby bol olej rovnomerne nanášaný v tenkej vrstve a v smere fládrovanie dreva. Ideálne sa k tomu účelu hodí OSMO kefa na natieranie podlahy v šírke 140 mm. Minimálne 6 - 8 hodín / cez noc / nechať schnúť. Čas schnutia sa môže pri vlhkom a chladnom počasí predlžovať. Pri druhom nánose / ak je potreba / odporúčame postupovať rovnakým spôsobom a nechať dôkladne uschnúť. Terasa je pochôdza po 8 hodinách, ale úplného preschnutí oleja v póroch dreva sa dosiahne po 10-14 dňoch.

Upozornenie: Pri silnom zašednutí povrchu je vhodné pred úpravou povrchu OSMO terasovým olejmi na drevo použiť OSMO Odšeďovač dreva -Gel č. 6609, Ďalšie informácie môžete obdržať u našich odborných predajných zástupcov.

 

11. Záruky

Záruka sa nevzťahuje na mechanické poškodenie, násilné či neodborné zaobchádzanie a na ďalšie chyby spôsobené neodborným zásahom. Rovnako tak dodávateľ nezodpovedá za chyby vzniknuté v dôsledku nevhodnej montáže, údržby, čistenie a chemického poškodenia alebo škody spôsobené nadmerným suchom či ohňom.

Záruka sa  nevzťahuje na prirodzené vlastnosti dreva a jeho prirodzené zmeny vplyvom vonkajšieho prostredia a  na menšie deformácie vplyvom točitého rastu dreva, ktoré sa bez väčších problémov zrovnajú pri montáži.

Za vady nie je možné považovať  prirodzené vlastnosti dreva:

  • dierky po škodcoch

  • farebné odlišnosti

  • živičné kanáliky

  • praskliny (drobné trhliny), najmä na koncoch dosiek

  • drobné deformácie dreva – ohnutie

Za vady nie je možné považovať prirodzené zmeny  dreva spôsobené pôsobením  poveternostných vplyvov:

  • drobné trhliny na povrchu dreva a tvorba triesok

  • nerovnomerné sfarbenie dreva

  • mierne deformácie dreva – skrútenie, ohnutie, prasknutie

  • zmena farby – zosivenie dreva

  • vypadnutie hrčí/smolníkov

 

12. Iné upozornenia a odporúčania

Drevené terasové dosky sú dodávané ako surové drevo s hobľovaným povrchom (hladký alebo vrúbkovaný). Nejedná sa o hotový drevený výrobok s brúseným  povrchom uzatvoreným niekoľkými vrstvami laku alebo oleja (ako interiérové podlahy).

Pri chôdzi po drevenej terase preto odporúčame použiť obuv, resp. pri ležaní na terase použiť podložku,. Kontaktom s nechránenou časťou tela  môže dôjsť napriek povrchovému  opracovaniu dreva k malému poraneniu – záderu triesky

bottom of page