top of page

LEXIKÓN DREVÍN NA EXTERIÉROVÉ TERASY

BANGKIRAI

bangkirai

Bangkirai  ( lat. Shorea laevis )

Jedná sa o stromy , ktoré pochádzajú z ázijských zemí: Indie, Pakistán, SríLanka, Barma, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Malajzie, Filipíny a Indonézie.
Popis: Terasy z dreviny Bangkirai dodáváme  vzduchosuché s vlhkosťou do 25%. Jadro má v čerstvom stave žltohnedý až nazelenalý vzhľad, často stmavne v olivovohnedú.  V jadrovom dreve môže ostať beľ. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Ako jedna  z najodolnejších drevín vykazuje jadrové drevo vysokú odolnosť voči plesni a hmyzu. Letokruhy nie sú viditeľné,  suché drevo je bez  zápachu. V dreve sa môžu vyskytovať otvory od hmyzu, ktoré však neovplyvňujú trvanlivosť a statické vlastnosti. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  poveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené a na terasách či balkónoch použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva:  850 - 1155 kg/m3

Použitie: Drevo Bangkirai má vysoké hodnoty pevnosti. Na základe svojich technických vlastností nachádza uplatnenie ako dyha, parkety, konštrukčné drevo u vodných stavieb, ako prahy, na podlahy i nábytok.

MASSARANDUBA

massaranduba

Massaranduba (lat. Manilkara bidentara)

Malý až stredný strom pochádzajúci zo severovýchodnej Brazílie a Guyany.
Popis: Mimoriadne jemné, rvnomerne štrukturované a rovne rastené drevo má purpurovo červenohnedú farbu s rôznymi odtieňami.  Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. V dreve sa môžu vyskytovať otvory po hmyzu, ktoré však neovplyvňujú trvanlivosť a statické vlastnosti. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  poveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené na terasách či balkónoch použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 3 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva: cca 1 100 kg/m3

Použitie:  Na základe svojich technických vlastností nachádza uplatnenie ako dyha, parkety, konštrukčné drevo u vodných stavieb, ako prahy, na podlahy i sedací nábytok.

IPE

ipe

Ipe (lat. Tabebuia spp.)

Drevo sa nachádza nesúvislo v Južnej a Strednej Amerike a v karibskej oblasti. Väčšinou je známe ako Ipe, ale označuje sa tiež ako lapacho a ironwood. Stromy dorastajú do výšky 45 m.
Popis: Drevo Ipe je svetlo až tmavo čokoládovo hnedé, miestami prechádza do olivovo hnedého odtieňa.  Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Drevo Ipe je pevné a veľmi tvrdé. Vlákno je priame, ale tiež špirálovo uložené, čo môže spôsobiť ťažšiu opracovateľnosť.  Ipe je veľmi ťažké drevo s hustotou po vysušení až  1 200 kg/m3. V každom prípade je veľmi trvanlivé a po vysušení stabilné. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote a v dreve sa nachádzajúcich látkam. Tie môžu spôsobovať pomalé schnutie a nedostatočnú prilnavosť farby. Preto je nezbytne nutné  ponechať drevo pred prvou úpravou až 3 mesiace zvetrať, aby došlo k prirodzenému úbytku látok z dreva a drevo bolo pripravené  nasiať olejový náter.

Hustota dreva:  1 200 kg/m3

Použitie: Výroba vonkajších terás, stavba lodných palúb a lodí. Často sa používa v stavebníctve.

teak

TEAK

Teak barmský (lat. Tectona grandis)

Teak je tropická listnatá drevina. Stromy zväčša dorastajú do výšky  9-11 m , kmeň má priemer 1-1,5 m. Teak pochádza z Barmy a rastie tiež v Indii, Thajsku, Indonézii a na Jáve. Rozšíril sa čiastočne do Malajzie, na Borneo, Filipíny, do tropickej Afriky a Strednej Ameriky.
Popis: Terasy z teaku dodávame výhradne z teaku barmského v triedení Select&Bettter, umelo vysušený na vlhkosť 16-18%. Pravý barmský teak má úzke, svetlo žltohnedé beľové drevo a tmavé zlatohnedé jadrové drevo, ktoré na vzduchu na povrchu tmavne na stredne alebo tmavo hnedé. Barmský teak má prevažne priame vlákna. Teak sa dá dobre opracovávať, pri spojovaní je treba predvrtávať otvory. Drevo je veľmi trvanlivé,  môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú. Teakové drevo má vysoký obsah olejnatých látok, ktoré znižujú priľnutie farby. Je preto nepodmienečne nutné ponechať  drevo po pokládke  pred prvou úpravou zvetrať cca 6-8 týždňov. Po tomto čase pre zachovanie pôvodnej farby je vhodné drevo ošetriť.   Teakové stromy napadá drevokazný škodca Hyblaea puera, ktorého húsenice sa živia jeho drevom. Z tohoto dôvodu je veľmi ťažké získať z teakového stromu zdravý kus dlhší ako 2 metre. Navyše teak má veľmi točivý rast, čo tiež znižuje možnosť výberu dlhších kusov dreva.

Hustota: 610 - 690 kg/m3

Použitie: Teak  si rozhodne  zaslúži svoju skvelú povesť, ktorú získal vďaka svojej pevnosti a trvácnosti, stabilite v premenlivých atmosférických podmienkach a vynikajúcom dekoratívnom vzhľade. Má široké možnosti využitia : výroba nábytku, vonkajších terás, lodných palúb, zábradlí a trupov lodí. Je tiež používaný v prvotriednej stolárčite na výrobu dverí, schodísk, obkladov. Vyrábajú sa z neho exkluzívne podlahy.

MERBAU

merbau

Merbau (lat. Intsia Bijuga)

Drevo sa vyskytuje v Juhovýchodnej Ázii, najmä v Indonézii , Vietname, Thajsku a Malajzii v oblastiach pri pobreží a vo vyšších polohách do 400 m nad morom.

Popis: Terasy z dreviny Merbau dodávame vzduchosuché s vlhkosťou cca 20%. Jadrové drevo je hnedosivé až tmavočervenohnedé s rôzmymi odtieňami. V jadrovom dreve môže ostať beľ. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Jadrové drevo má vysokú odolnosť voči plesni a hmyzu. Letokruhy nie sú viditeľné,  suché drevo je bez  zápachu. V dreve, ktoré je vystavené vonkajšiemu prostrediu, môže dochádzať k drobným prasklinám na koncoch dosiek, čo je spôsobené striedaním relativnej vlhkosti vzduchu. Merbau drevo má vysoký obsah živice, ktorá sa prejavuje výskytom zlato-žltého žilkovania.  Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  poveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené na terasách použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva: 850 - 1 100  kg/m3

Použitie: Drevo Merbau má vysoké  hodnoty pevnosti. Okrem dreva na terasy sa v exteriéri používa  ako konštrukčné drevo u vodných stavieb  a ako konštrukčné drevo v interiéroch na výrobu hodnotných masívnych podláh a na nábytok.

GARAPA

garapa

Garapa (lat. Apuleia leiocarpa

Garapa  označované ako brazilský jaseň je listnantá drevina s vysokou trvácnosťou. Pochádza z Južnej Ameriky a Brazílie.


Popis:  Drevo Garapa má svetlo žltú farbu, ktoré na vzduchu na povrchu tmavne na stredne hnedú farbu. Garapa má v prevažnej miere priame vlákno.Garapa má hustotu po vysušení od 800 do 1 000 kg/m3, v priemere 900 kg/m3. Suší sa pomaly a pri použití má dobrú stabilitu. Farebné rozdiely medzi doskami sú prirodzené, nie sú však veľmi výrazné. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote a v dreve sa nachádzajúcich látkach. Tie môžu spôsobovať pomalé shnutie a nedostatočnú prilnavosť farby. Preto je vhodné ponechať drevo pred prvou úpravou 2-3 mesiace zvetrať.

Hustota dreva: cca 900 kg/m3

Použitie: Garapa si právom zaslúži svoju skvelú povesť, ktorú získala vďaka svojej pevnosti a trvácnosti, stabilite v premenlivých atmosférických podmienkach a vynikajúcom dekoretívnom vzhľade. Používa sa na výrobu vonkajších terás, stavbu lodných palub, zábradlí. Tiež sa používa v stolárstve na schodiská a obklady na móla, záhradný nábytpok apod.

bukit

BUKIT

Bukit ( lat. Shorea platyclados)

Jedná sa o stromy, ktoré pochádzajú najmä z Malajsie.


Popis:  Terasy z dreviny Bukit v triedení Select&Better dodávame umelo vysušené na vlhkosť 16-18%.   Vďaka vysušeniu je drevo stálejšie a rozmerovo stabilnejšie. Jadrové drevo má v čerstvom stave červenohnedý až hnedý  odtień. V jadrovom dreve môže ostať beľ. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Jadrové drevo má vysokú odolnosť voči plesni a hmyzu. Letokruhy nie sú viditeľné,  suché drevo je bez  zápachu. V dreve sa môžu vyskytovať otvory od hmyzu, ktoré však neovplyvňujú trvanlivosť a statické vlastnosti. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  pňpoveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené na terasách použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva:  505 - 850  kg/m3

Použitie: Drevo Bukit má vyššie  hodnoty pevnosti. Na základe svojich technických vlastností nachádza uplatnenie ako dyha, parkety, konštrukčné drevo u vodných stavierb, ako prahy, na podlahy i nábytok.

KAPUR

kapur

Kapur ( Dryobalanops spp).

Jedná sa o stromy, ktoré pochádzajú najmä z Malajzie.)


Popis: Terasy z dreviny Kapur dodávame umelo vysušené vlhkosť 16-18%. Vďaka vysušeniu je drevo stálejšie a rozmerovo stabilnejšie. Jadrové drevo má v čerstvom stave žltohnedý až červenohnedý odtień. V jadrovom dreve môže ostať beľ. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Ako jedna  z najodolnejších drevín vykazuje jadrové drevo vysokú odolnosť voči plesni a hmyzu. Letokruhy nie sú viditeľné,  suché drevo je bez  zápachu. V dreve sa môžu vyskytovať otvory od hmyzu, ktoré však neovplyvňujú trvanlivosť a statické vlastnosti. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  poveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené na terasách použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva:  580 - 820 kg/m3

Použitie: Drevo Kapur  má vyššie  hodnoty pevnosti. Na základe svojich technických vlastností nachádza uplatnenie ako dyha, parkety, konštrukčné drevo u vodných stavierb, ako prahy, na podlahy i nábytok.

ihličnaté a domáce

SIBÍRSKY SMREKOVEC

sibírsky smrekovec

Smrekovec sibírsky (lat. Larix sibirica)

Popis: 
Smrekovec sibírsky je najvýznamnejším druhom ihličnatej tajgy, vyskytuje sa najmä v oblasti Západosibírskej nížiny. Stromy na Sibíri  dorastajú do výšky 40 m a dožívajú sa 400 rokov. Rastú v oblastiach od 0 m n.m.  do 2 250 m n.m. Najvyššie sa vyskytuje v Altaji v nadmorskej výške 3 700 m n.m.

Farba: belové drevo je nažltlobiele až červenkasto biele, jadrové drevo červenkasto hnedé až tmavočerveno hnedé , tmavne. Pri silnom slnečnom žiarení môže vytekať živica.

Hustota dreva: 650 kg/m3

Použitie: okna, dvere, záhradný nábytok, parkety, podlahy, fasády, vrstvené drevo.

SMREKOVEC EURÓPSKY

smrekovec európsky

Smrekovec (lat. Larix)

Popis: 
Rozlišuje sa 11 druhov smrekovca, pričom v Európe sa vyskytujú druhy dva. Smrekovec dobre znáša drsné klimatické podmienky, má však zvýšené nároky na pôdu. Dorastá do výšky až 60m a veku 800 rokov. Smrekovec je rozšírený v strednej Európe - najmä Alpy, Karpaty, južné pahorkatiny Poľska, Jesenicko. Smrekovec podľa výskytu sa člení na 4 skupiny: Alpský, Karpatský, Poľský a Sliezsky. Smrekovcové drevo je pevné, pružné a pomerne ľahké. Má veľkú trvácnosť vo vode.

Farba: belové drevo je nažltlobiele až červenkasto biele, jadrové drevo červenkasto hnedé až tmavočerveno hnedé , tmavne. Pri silnom slnečnom žiarení môže vytekať živica.

Hustota dreva: 550 kg/m3

Použitie: okna, dvere, záhradný nábytok, parkety, podlahy, fasády, vrstvené drevo.

KANADSKÝ CÉDER

kanadský céder

Západný červený céder

V prírode je známy ako strom života. Botanický názov “ Thuja plicata” ho radí medzi Cupressaceae - cyprišovité. Oblasť rozšírenia je západná Severná Amerika od Aljašky po Kaliforniu a smerom na východ po Montanu. Kmene dorastajú do výšky 25 m bez hŕč a dožívajú sa až 1 000 rokov. Drevo je pomerne zimeodolné.


Popis: Západný červený céder má svetlé belové drevo, jadrové drevo je svetlo načervenalo hnedé až červenohnedé, premenlivé. Hustota suchého dreva sa pohybuje podľa šírky letokruhov medzi 340 - 460 kg/m3.  Po vysušení má strednú tvarovú stabilitu, ľahko a čisto sa opracováva. Má rovnomerne hladký povrch, dá sa dobre leštiť a povrchovo ošetrovať.  Obsahuje živicu, ktorá mu prepožičiava charakteristickú vôňu. Obsiahnuté látky môžu  na čerstvých plochách rezu roniť a môžu spôsobiť zafarbenie muriva. Farebné rozdiely medzi doskami sú prirodzené, nie sú však veľmi výrazné.

Hustota dreva: 340 - 460 kg/m3

Použitie: Na obklad stavieb, pergoly, ploty, záhradný nábytok, podlahové vonkajšie drevo. Nakoľko má drevo relatívne nízku hustotu , môže sa v prípade použitia na pochôdzne plochy, pretláčať.

bottom of page