LEXIKÓN DREVÍN NA EXTERIÉROVÉ TERASY

BANGKIRAI

 

Bangkirai  ( lat. Shorea laevis )

Jedná sa o stromy , ktoré pochádzajú z ázijských zemí: Indie, Pakistán, SríLanka, Barma, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Malajzie, Filipíny a Indonézie.
Popis: Terasy z dreviny Bangkirai dodáváme  vzduchosuché s vlhkosťou do 25%. Jadro má v čerstvom stave žltohnedý až nazelenalý vzhľad, často stmavne v olivovohnedú.  V jadrovom dreve môže ostať beľ. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a zvyčajne sa vyskytujú. Ako jedna  z najodolnejších drevín vykazuje jadrové drevo vysokú odolnosť voči plesni a hmyzu. Letokruhy nie sú viditeľné,  suché drevo je bez  zápachu. V dreve sa môžu vyskytovať otvory od hmyzu, ktoré však neovplyvňujú trvanlivosť a statické vlastnosti. Drevo je veľmi tvrdé a má dlhú životnosť vďaka vysokej hustote  a v dreve sa vyskytujúcim  látkam. Tieto olejnaté látky môžu byť v priebehu prvej fázy vystavenia  poveternostným vplyvom vyplavované dažďom. Z tohoto dôvodu musí byť drevo umiestnené a na terasách či balkónoch použité tak, aby voda stekajúca z dreva bola odvedená odkvapom a dažďovým žľabom. Plocha terasy by sa mala upraviť  olejom cca 2 mesiace po pokládke, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z dreva. Drevo môže ostať bez ošetrenia bez dopadu na jeho vlastnosti, zmení však farbu na striebro-sivú.

Hustota dreva:  850 - 1155 kg/m3

Použitie: Drevo Bangkirai má vysoké hodnoty pevnosti. Na základe svojich technických vlastností nachádza uplatnenie ako dyha, parkety, konštrukčné drevo u vodných stavieb, ako prahy, na podlahy i nábytok.