top of page

SLUŽBY V OBLASTI EXTERIÉROVÝCH DREVÍN A ICH MONTÁŽE

​Konečnému zákazníkovi vieme vyriešiť akýkoľvek problém týkajúci exteriérových drevín od ich výberu, definíciu správneho montážneho systému po vizualizáciu predstáv zákazníka a montáž. Obrátiť sa na nás môžete kedykoľvek s nasledovnými požiadavkami:

 • Vypracovanie návrhu a vizualizácie realizácie 

 • Vypracovanie statického posudku nosnosti konštrukcie a vrchnej terasy

 • Vypracovanie znaleckého posudku správnosti už prevedenej montáže

 • Posúdenie vhodnosti použitého materiálu

 • Posúdenie vhodnosti použitej konštrukcie

 • Kladačské plány, návrhy terás

 • Dodávka materiálov a montážnych prvkov, aj veľkoobchodne

 • Údržba a opravy už hotových terás

 • Čokoľvek

VÝBER DREVINY

Výber dreviny je pre konkrétnu aplikáciu veľmi dôležitý. Na rozdiel od zákazníkov máme ale pre jeho voľbu iné kritéria. V čom je hlavný rozdiel?

Pohľad zákazníka – chce kvalitný materiál za nízku cenu. Pri dreve preferujú zákazníci skôr jeho farbu ako úžitné vlastnosti. Sú zákazníci, ktorí vedia o drevinách pomerne dosť, chýba im ale skúsenosť pri použití drevín na konkrétny účel. Stretávame sa preto s požiadavkami na použitie konkrétnej dreviny na nevhodné miesto. Taktiež sa veľmi často stáva, že zákazník nepozná správanie dreva z dlhodobého hľadiska.

Náš pohľad – snažíme sa najskôr zistiť predstavy a skutočné potreby zákazníka. Po tejto jednoduchej informácii debatujeme so zákazníkom o jeho cenovej predstave. Potom nasleduje ponuka a predstavenie  vhodných drevín a vhodných riešení. Najväčší dôraz kladieme na optimálnu úžitnú hodnotu k cene.

Dreviny, ktoré odporúčame na vonkajšie terasy: ( od najlacnejších )

Borovica, Impregnovaná borovica, smrekovec, sibírsky smrekovec, bukit, bangkirai, massaranduba, ipe. Alternatívne môžu byť garapa, cumaru, prípadne niektoré iné so stabilných exotických. Prečo práve tieto? Dôvod je pomerne jednoduchý. Tieto dreviny sa vyskytujú na trhu pomerne dlho, sú vyskúšané z dlhodobého hľadiska a aj naša firma má s nimi najdlhšie skúsenosti. V exotických drevinách je veľmi dôležité pri výbere dbať na dobré fyzikálne vlastnosti dreviny vzhľadom ku účelu, ktorý potrebujeme. Exotických drevín existuje veľmi veľa druhov a vybrať si z nich nie je jednoduché. Ak nejaká firma začne dovážať nový pre náš trh neznámy druh dreviny je nutné sa o jeho vhodnosti presvedčiť. Najlepšie dlhodobými referenciami ktoré sa dajú overiť. Aké sú riziká? Drevo môže byť nestabilné, náchylné na praskanie, môže byť  časom popraskané, alebo sa môže deformovať, prípadne môže byť jeho odolnosť voči plesniam, alebo škodcom malá. Odolnosť drevín definuje norma DIN 350-2. Čím nižšie číslo, tým je drevina odolnejšia. Nezriedka sa odporúčajú aj dreviny, resp. ich úpravy ktoré nie sú dostatočne mechanicky odolné.

Dreviny odporúčané na drevené fasády:

Borovica, thermoborovica, smrekovec, sibírsky smrekovec, bukit, céder, douglaska. Pri výbere dreviny na obklad platia podobné kritéria ako pri drevinách na terasy. Na obklad je možné použiť aj dreviny menej mechanicky odolné a mali by sa používať dreviny ľahšie a pritom dostatočne stabilné.

 

Dreviny, ktoré odporúčame na altánky

Altánky realizujeme väčšinou z drevín borovica, červený smrek a sibírsky červený smrek. Je to hlavne pre ich dobré mechanické vlastnosti a akceptovateľnú odolnosť voči hubám a hnilobe. Sibírsky červený smrek je z hľadiska kvality najlepší, je najhustejší a podľa normy DIN 350-2 je zaradený do 2-3 triedy teda medzi dreviny s dobrou odolnosťou.

výber dreviny

VÝBER MONTÁŽNEHO SYSTÉMU

montážny systém

Výber montážneho systému je nemenej dôležitý ako výber samotného dreva. Pri výbere je potrebné sa vždy poradiť s firmou, ktorá vykonáva montáže min. 5-10 rokov. Investícia do drevenej terasy je dlhodobou investíciou a nesprávna montáž dokáže znehodnotiť aj kvalitnú a drahú drevinu. Aké sú teda možnosti a v čom sú rozdiely?

Montáž terasy z dreviny bangkirai na skrutky – bangkirai predstavuje klasickú voľbu exotickej terasy. Drevina je pomerne stabilná a trvácna. V našich podmienkach je dlhodobo používaná ( naša firma má inštaláciu od roku 2002. ) Z tejto dreviny máme veľa referenčných stavieb. Montáž na skrutky zabezpečí optimálny spoj a umožní v budúcnosti ľahkú demontáž.

Montáž terasy z dreviny bangkirai na igel spony - bangkirai predstavuje klasickú voľbu exotickej terasy. Drevina je pomerne stabilná a trvácna. V našich podmienkach je dlhodobo používaná. Montáž na Igel spony predstavuje neviditeľný typ montáže. Montáž je drahšia ale výsledný efekt je luxusný. Tento typ montáže používame 13 rokov bez jedinej reklamácie.

Montáž dreviny IPE na clipy – Drevina IPE predstavuje luxusnú voľbu pre exteriérovú terasu. Ipe sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, veľkou stabilitou a takmer bezkonkurenčnou mechanickou odolnosťou. Montáž na bočné spoje – clipy je vhodná len do šírky dosiek 100-120 mm. Pri väčších šírkach nie je systém uchytenia schopný eliminovať šírkové dilatácie a vplyvom zmeny hrúbky dochádza aj k uvoľňovaniu dosiek.

Montáž dreviny IPE na Igel spony - Drevina IPE predstavuje luxusnú voľbu pre exteriérovú terasu. Ipe sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, veľkou stabilitou a takmer bezkonkurenčnou mechanickou odolnosťou. Montáž na bočné spoje – Igel spony je najvhodnejším spôsobom montáže pre túto drevinu. Pružná a silná spona dokáže kompenzovať pracovanie dreviny až do šírky 160 mm a dĺžky 5 m.

Montáž dreviny IPE systémom lodná paluba - Drevina IPE predstavuje luxusnú voľbu pre exteriérovú terasu. Ipe sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, veľkou stabilitou a takmer bezkonkurenčnou mechanickou odolnosťou. Použité tzv. zelené IPE je naviac veľmi stabilné a svojimi vlastnosťami ( závislosti objemových zmien na vonkajšom prostredí ) sa približuje Teaku. Tieto všetky vlastnosti ho predurčujú k montáži najluxusnejších terás, kedy terasa imituje lodnú palubu. Drevina je priskrutkovaná na podkladový rošt ( môže byť aj lepená ) a dilatačné špáry sú vyplnené špeciálnym tmelom od Švajčiarskeho výrobcu Sika. Celá terasa je potom prebrúsená a naolejovaná.

Montáž dreviny Cumaru zo spodnej strany – Cumaru predstavuje veľmi kvalitnú drevinu z nízkym % objemových zmien pri zmene vonkajších podmienok. Podľa normy DIN 350-2 je zaradená do 1 triedy, rovnako ako IPE. Je veľmi tvrdá, ale pomerne dobre sa opracováva. Pre tieto vlastnosti je vhodná aj na komplikovanejšie montáže a aj na montáže s uchytením zo zadnej strany.

Montáž mäkkých drevín (červený smrek, borovica ) na skrutky – Použitie lacnejších drevín s montážou na skrutky predstavuje optimálnu voľbu pre zákazníkov uprednostňujúcich cenu hotovej terasy pred jej dlhodobou úžitnou hodnotou. Pri správnej údržbe je možné takúto terasu užívať aj 20 rokov. Montáž na skrutky umožňuje v prípade potreby veľmi ľahkú výmenu jednotlivých dosiek.

Montáž  drevín inými spôsobmi - Existuje veľa systémov uchytenia terasových dosiek. Ich vhodnosť závisí od materiálu z ktorého sú úchyty vyrobené ako aj od použitej dreviny., Terasová doska pracuje podľa fyzikálnych zákonov preto je s tým pri výbere systému potrebné rátať. Na celkovú kvalitu montáže má vplyv typ dreva, jeho rozmery, rozmery a kvalita spojovacieho materiálu, hustota a materiál podkladu, stabilita podkladu, umiestnenie terasy  atď. Skôr ako začnete uvažovať o drevenej terase poraďte sa. Montáže existujú na:

 • Rôzne druhy neviditeľných spojov ( rôzne tvary a druhy materiálov )

 • Rôzne typy bočných drážok

 • Rôzne spojovacie materiály

 • Zvrchu aj zospodu

 • Rozoberateľné aj nerozoberateľné

RENOVÁCIA TERÁS

renovácia terás

Ak ste vlastník exteriérovej terasy z niektorej tvrdej dreviny určite viete, že časom terasa stratí pôvodnú farbu a zmení sa na nezaujímavú šedú. Každé drevo vplyvom poveternostných podmienok a času oxiduje. Čo potom s takou terasou? Možností je niekoľko. Naša firma renovuje terasy výhradne chemickou cestou, bez mechanických zásahov. Na priložených fotografiách je drevina agát: Na fotografiách je agátová doska vystavená 2 roky poveternostným vplyvom. Jej farba je značne odlišná od surového dreva.

VIZUALIZÁCIA

vizualizácia

Svojim zákazníkom vieme poskytnúť tvorbu profesionálnej vizualizácie v spolupráci s vyštudovanými designérmi a priblížiť tak zákazníkovi jeho predstavu  či navrhnúť úplne nové a originálne riešenie, na svoju terasu, fasádu, altánok atd. sa tak budete môcť pozrieť ešte pred samotnou realizáciou a spolu s nami tak doladiť dôležité detaily.

bottom of page