top of page

Drevina BANGKIRAI je ťažké tropické drevo asi o 50% tvrdšie ako náš dub. Vďaka svojim vlastnostiam sa už roky využíva aj v konštrukčnom stavebníctve v situáciách ktoré vyžadujú vysokú odolnosť ako napr. mostné konštrukcie, morské móla, taktiež ďalej terasy, balkóny, záhradné chodníky, okolia bazénov, ale aj v interiéri s vysokou vlhkosťou ( kúpeľne, sauny, zimné záhrady, vinotéky,.. ) . Zodpovedá 2. stupňu rezistencie ( nemecka norma DIN EN350-2 ), tzn. že aj bez dodatočnej impregnácie je vhodný do vonkajšieho prostredia, kde je prípustný priamy kontakt so zemou ako aj umiestnenie vo vode. V krajinách Beneluxu sa už roky používa na spevňovanie kanálových hrádzí, kde je Bangkirai dlhodobo vystavený účinkom vody a rozmarom počasia, pôsobením týchto činiteľov mení svoju farbu, získava sivý odtieň (patinu). V prípade, že chceme aby sa farba dreva zachovala svieža aj po viacerých rokoch používania, doporučujeme drevo ošetrovať olejom 1 až 2 krát ročne. Bangkirai sa dováža v kvalite „Standard and Better” táto kvalita dovoľuje malé prasklinky na koncoch jednotlivých dosiek a neodmysliteľné malé dierky „pinholes“- pozostatok po škodcoch ktoré sa už samozrejme v dreve nevyskytujú. Bangkirai je veľmi tvrdá a stabilná drevina, je to natoľko ťažké drevo, že nepláva. Bangkirai ako aj ostatné dovážané exotické dreviny boli dôkladne vyberané a skúšané v európskych klimatických podmienkach Nevadí im dážď, sneh a ani prudké slnko. Podlahy z exotických drevín milujú vodu a tak jedinou ich údržbou je čistenie prúdom vody. Voda z deckingu ihneď odteká medzerami i drážkami profilov a drevo potom veľmi rýchlo vysychá.

Živica a obsah látok v drevine Bangkirai.

Bangkirai neobsahuje skoro žiadnu voľnú živicu. Veľmi ojedinele sa dajú nájsť živičné kanáliky (vyzerajú ako vytmelené). Okrem toho stráca bangkirai počas prvej fázy vplyvu poveternosti časť olejnatých látok.

Farebná charakteristika dreviny bangkirai

Bangkirai má veľmi veľké rozdiely vo farbe. Začína od svetlo hnedo-žltého tónu po tmavo-červeno-hnedú farbu. Práve táto hra farieb dáva záhradnému zariadeniu z Bangkira živý vzhľad. Príležitostne sa vyskytne i točitý rast. To musí byť bohužiaľ akceptované, nakoľko to patrí k prirodzeným vlastnostiam dreva Bangkirai . Taktiež sú akceptovateľné dierky po hmyze. Jedná sa o vylietacie otvory po škodcovi, ktorý napadá živé rastúce kmene. Už po zoťatí tento škodca skoná. Nehrozí preto žiadne nebezpečenstvo ďalšieho napadnutia alebo prenosu na iné drevo. Tieto malé otvory neovplyvňujú pevnosť alebo statické vlastnosti.
Decking bangkirai sa dováža v protišmykovej úprave antislip, pričom jedna strana deckingu je profilovaná jemným, druhá hrubým vrúbkovaním. Čo sa týka funkčnosti, nie je rozdiel medzi jednotlivými vrúbkovaniami.
Jemné vrúbkovanie odporúčame na menšie plochy (balkóny, malé a stredné terasy) – z estetického hľadiska, hrubé vrúbkovanie je vhodné na veľké terasy pri spájaní systémom neviditeľných spojov IGEL.

EXTERIÉROVÁ DREVENÁ TERASA - TERASOVÉ DOSKY BANGKIRAI

terasové dosky bangkirai

EXTERIÉROVÁ DREVENÁ TERASA - TERASOVÉ DOSKY MASSARANDUBA

MASSARANDUBA je ďalšou drevinou, ktorá sa v značnej  miere používa na exteriérové terasy. Oproti drevine bangkirai má niekoľko podstatných výhod. Táto drevina neobsahuje typické diery po škodcoch, je tvrdšia ako bangkirai a,  je zaradená podľa vyššie spomenutej normy trvanlivosti do 1 kategórie. Táto drevina má podľa našej firmy najlepší pomer medzi kvalitou a cenou.

terasové dosky massaranduba

EXTERIÉROVÁ DREVENÁ TERASA - TERASOVÉ DOSKY IPE

terasové dosky ipe

Drevina IPE - najkvalitnejšia nami používaná drevina z Južnej Ameriky. Je zaradená do 1 triedy trvanlivosti, je veľmi tvrdá a ťažká a obsahuje minimum vád.  IPE sa ťaží na rôznych miestach Južnej Ameriky. Naša spoločnosť ponúka aj tzv. zelené IPE rastúce len na niektorých ostrovoch, ktoré je svojimi vlastnosťami ešte kvalitnejšie - má nižšie koeficienty dĺžkovej rozťažnosti, je preto vhodné aj na montáž systémom lodná paluba - viď obrázok nižšie.

EXTERIÉROVÁ DREVENÁ TERASA - TUZEMSKÉ DREVINY

tuzemské dreviny

Konkurentom exotickým drevinám sa stal európsky AGÁT a  SMREKOVEC. Čo sa týka ich vlastností sú im rovnocenným partnerom. Tieto dreviny majú na rozdiel od exotických svetlú farbu a hlavne viditeľnú rustikálnu štruktúru (kresbu dreva). Zákazník sa tak môže rozhodnúť, či ponechá svetlý odtieň (použitím transparentného oleja), alebo hnedý odtieň (použitím pigmentového oleja)

Naša firma má dlhoročné skúsenosti s týmito drevinami, preto uvádzame niekoľko užitočných informácií.

Smrekovec - lepšie je použiť Sibírsky smrekovec, ktorý je hustejší a obsahuje viac živice. Toto drevo oxiduje do červena, ale vo vonkajšom prostredí bez ochranného náteru černie. Ak chcete, aby Vaša terasa vyzerala vždy ako nová je nutné túto terasu viac udržiavať nátermi - kvalitným olejom.

Agát - terasové dosky z agátového dreva sú vyrobené tak, že sú z nich vykrátené vady a následne sú dĺžkovo nadpájané ekologickým, vode odolným lepidlom na použitie v exteriéroch. Výhodou tohto výrobného postupu je to, že odstránením vád z dreva sa vyrušia sily pôsobiace v dreve, čím sa zabezpečí tvarová stálosť terasových dosiek v exteriéri. Veľmi dôležité je pri nákupe tohoto výrobku vedieť akým lepidlom boli dosky lepené. V praxi sme sa stretli s výrobcami, ktorí používali lacnejšie alternatívy lepidla, čím dochádzalo po čase k rozlepeniu dosiek.
 

Agátové drevo má pred naolejovaním, impregnovaním svetložltú farbu a dobre viditeľnú rustikálnu štruktúru (kresbu dreva).

Agát obsahuje rôzne živice, tanín, farbivá, minerálne soli, a iné látky, ktoré môžu byť mierne vyplavované z dreva napr. dažďom vo forme hnedej tekutiny, preto je potrebné zabrániť kontaktu dreva s omietkami, tehlami alebo ďalšími krytinami.

Agát oxiduje do šeda, je potrebné ho taktiež udržiavať častejšími nátermi. Naviac je mastný a obsahuje viac olejov, ktoré zapríčiňujú, že povrchový náter nevsiakne dostatočne hlboko a rýchlejšie sa vyplaví, resp. zošúcha. Lepšie výsledky pri údržbe sme dosiahli použitím vysokokvalitných syntetických olejov s pigmentami.

EXTERIÉROVÁ DREVENÁ TERASA - TEPELNE UPRAVENÉ DREVO

termo drevo

Je to špeciálne upravené drevo kontinentálneho pôvodu s trvalo vylepšenými úžitkovými vlastnosťami , ktoré sa blíži exotickým drevinám, ale je lepšie prispôsobené európskym klimatickým podmienkam. Princíp technológie je zahriatie, impregnácia parou a prudké ochladenie dreva v celom priereze dreva. Tvrdosť dreva sa týmto procesom zvyšuje asi o 60%, rozmerová a tvarová stálosť o cca 50%. TermoWood sa dá vyrábať takmer zo všetkých drevín. Všetky termodreviny získajú podľa stupňa úpravy tmavozlatú až tmavohnedú farbu. Medzi najčastejšie používané dreviny patrí dub, jaseň ale aj buk a borovica.


Touto úpravou vzniká kvalitnejší, vode odolný a dekoratívny materiál s predĺženou životnosťou určený pre vonkajšie fasády, terasy, chodníky. Spájanie je rovnaké ako u tvrdého alebo exotického dreva - kovové spojovacie prvky musia byť z nerezového materiálu.

Naša spoločnosť ponúka exteriérové obklady a terasové dosky z dreviny borovica a jaseň.

bottom of page